Prize giving 2019

  • DUFFY AWARD

    For Excellence in achievement and attitude awarded to

    Akeelah Andrew

     

  •  

    EXCELLENCE AWARD

    For excellence in Achievement 

    Cartel Paaka

  •  

    WARAHI CUP

    Six full years schooling at Castlecliff School

    Trevaan Marino

  •  

    PRIDE TROPHY

    Consistent PRIDE in and out of our Kura

    Mercedez Ponga

  •  

    LOURIE CUP

    A student who displays spirit and personality 

    Korin Walkes

  •  

    TOMMY HOOKER MEMORIAL CUP

    For the highest MANA received in 2019

    Deziah-Jayde Wright

  • TE PAPARAHI

  • DILIGENCE AWARD

    Awarded to

    Marius Marina – Delues

  • PROGRESS 

    Awarded to

    Ree’ll Reti-Rore

  • Tūāpapa

  • DILIGENCE

    Awarded to

    Raymond Matthews

  • DILIGENCE

    Awarded to

    Emily Burgess

     

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Raymond Matthews

  • PROGRESS

    Awarded to

    Brooklyn Steele

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Emily Burgess

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Varanisese Caucau

  • PROGRESS

    Awarded to

    Anahera Nuku

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Jhurney Wallace

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Jhurney Wallace

  • Te Kākano

  • DILIGENCE

    Awarded to

    Dominque Farrow – Sanson

     

  • DILIGENCE

    Awarded to

    Nonni Coveny

  • PROGRESS

    Awarded to

    Myah Cookes

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Jaydah-Vae Corby-Marino

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Shayla-Jay Ponga

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Kiara – Lee Tilby – Moroney

  • PROGRESS

    Awarded to

    Pinia Kara-Dixon

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Yanxin Weng

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Brooklyn Jones

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Tiana Barratt

  • Te Puāwai

  • PROGRESS

    Awarded to

    Noah Hill

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Eliana Johns

  • EXCELLENCE IN WRITING

    Awarded to

    Eliana Jones

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Eliana Jones

  • Te Whanake

  •  

    DILIGENCE

    Awarded to

    Mercedez  Ponga

  •  

    DILIGENCE

    Awarded

    MaryJane Jones

  •  

    EXCELLENCE IN MATHEMATICS 

    Awarded to

    Maggie O’Rourke

  •  

    PROGRESS

    Awarded to

    Te Atawhaitia Richards

  •  

    EXCELLENCE IN WRITING

    Awarded in

    Awhina Love

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Maggie O’Rourke

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Maia Barratt

     

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Mercedez Ponga

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Arlyvē Paaka

     

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Jayke Hart

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Jayke Hart

  • PROGRESS

    Awarded to

    Tekuya Coveny

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Hilal Otri

  • EXCELLENCE IN WRITING

    Awarded to

    Caprice Wood

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Te Mana Karamaene

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Jahziah Hart

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Mercy Robertson – Wiari

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Charm Ranga-Curry

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Osyris Farrow Sanson

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to 

    Jazelle Waenga

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Jazelle Waenga

  • Te Tupu – ā -rangi

  • DILIGENCE

    Awarded to

    Phoenix Hoskins

  • PROGRESS 

    Awarded to

    Sophie Burgess

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS 

    Awarded to

    Akeelah Andrew

  • EXCELLENCE IN WRITING

    Awarded to

    Akeelah Andrew

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Akeelah Andrew

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICSA

    Awarded to

    Kingston Cooper – Pea

     

  • EXCELLENCE IN WRITING

    Awarded to

    Max Hill

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Makere Ranginui

  • EXCELLENCE IN READING

    Awarded to

    Phoenix Hoskins

  • EXCELLENCE IN WRITING

    Awarded to

    Phoenix Hoskins

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Phoenix Hoskins

  • Te Tupu ā Nuku

  • DINIGENCE 

    Awarded to

    Ariana Hartley – Austin

  • PROGRESS

    Awarded to

    Ginni Cook

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Blake Moroney

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to 

    Cartel Paaka

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Cartel Paaka

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to

    Tipene Jones

  • EXCELLENCE IN READING 

    Awarded to 

    Kenley tui

  • EXCELLENCE IN MATHEMATICS

    Awarded to

    Kenley Tui

  • EXCELLENCE IN WRITING 

    Awarded to

    Kenley Tui

  • SPORTS AND SERVICE AWARDS

  • WHANGANUI HOUSE LEADERS 

    Awarded to

    Maddisyn and Caprice Wood

  • TUPOHO HOUSE LEADERS

    Awarded to

    Maia Barratt & Armani Thomas

     

  • TAMA UPOKO HOUSE LEADERS

    Awarded to

    Akeelah Andrew & Makere Ranginui

  • HINE NGĀKAU HOUSE LEADERS

    Awarded to

    Maryjane Jones & Trevaan Marino

  • MUMMERY HOUSE CUP

    The 2019 house winner is : Tama Upoko

    Leaders are: Akeelah Andrew & Makere Ranginui

  • LIBRARIANS SERVICE 2019

    Awarded to

    Caprice Wood, Maddisyn Wood, Kaelyn Lissington,Trevaan Marino

    Lincoln Moase, Awhina Love, Jahvahns Hart, Maggie O’Rourke, Korin Walker,

    Akeelah Andrew & Jaylin Walters

  • BREAKFAST MONITORS 2019

    Maddisyn Wood, Caprice Wood, Te Rina Coveny, Maggie O’Rourke, Brooklyn Matapuku,

    Nirvana George, Jaylin Walters,Kaelyn Lissington, Lincoln Moase, Trevaan Marino, Paityn Wood,

    Lusharnia-Hope Marino-Delves & Charlotte Steele.

  • ROAD PATROL

    Aleeklah Andrew, Trevaan Marino, Maggie O’Rourke,Korin Walker, Te Rina Coveny, Caprice Wood.

    Maddisyn Wood, Maia Barratt, Peraro, Kaelyn Lissington, Maycee Robertson – Wairi, Tony Frawley, Jade Taurua & Kees Crawford.

  • PRINCIPAL RUNNER SERVICE

    Thank you to

    Lusharnia-Hope Marino- Delves

    &

    Jaydah-Vae Corby- Marino

  • KAPA HAKA

  • TUAKANA – EXCELLENCE 

    Awarded to

    Kenley Tui

  • TUAKANA – DILIGENCE 

    Awarded to

    Jade Taurua

  • TEINA – EXCELLENCE

    Awarded to

    Noah Jackman

  • TENIA – DILIGENCE

    Awarded to

    Jaydah – Vae Corby-Marino

  • TEINA – DILIGENCE

    Awarded to

    Tamara-Lee Karamaene

  • SENIOR SPORTS GIRL OF THE YEAR

    Awarded to

    Jaylin Walters

  • SENIOR SPORTS BOY OF THE YEAR

    Awarded to

    Kahu Webb

  • JUNIOR SPORTS GIRL OF THE YEAR

    Awarded to

    Phoenix Hoskins

  • JUNIOR SPORTS BOY OF THE YEAR

    Awarded to

    Chase Reid

  • MVP SENIOR VOLLEYBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Trevaan Marino

  • JUNIOR VOLLEYBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Harmony Andrew

  • MVP HAWKS TOUCH PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Maryjane Jones

  • MVP LIONS TOUCH PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Treidyn Reid

  • MVP TIGERS TOUCH PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Tiana Barratt

  • SENIOR NETBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Maia Barratt

  • MVP FUTURE FERNS NETBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Lushainia-Hope Marino-Delves.

  • FUTSAL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Ryda Te Pania

  • SEMIOR FOOTBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Sophie Burgess

  • MVP GIRL FOOTBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Arlyvē Paaka

     

  • MVP BOYS FOOTBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Tiare Rowiri-Hahaia

  • SENIOR ROOKIE SOFTBALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Trevaan Marino

  • MVP UNDER 9 T-BALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Maia Barratt

  • MVP UNDER 7 T-BALL PLAYER OF THE YEAR

    Awarded to

    Marius Marrino